Autor zdjęcia: regaly.biz

Współczesny świat opiera się na konsumpcjonizmie. Niestety. Kupujemy co raz więcej, co raz częściej i co raz szybciej. Już nie naprawiamy rzeczy jak kiedyś. Nie musimy, gdyż producenci planują kolejną wersję urządzenia zanim na rynek wypuszczą tę pierwszą. Ślepo podążamy za trendami, za modą. Chcemy dopasować się do reszty. Chcemy być jak inni, by nie musieć być samotną wyspą. Wszyscy bowiem mają już 40 calowe telewizory, smartfony, suvy i zegarki na każdą okazję. Wystarczy pojechać na tradycyjne zimowe ferie by zobaczyć, że narty, które kupowaliśmy w zeszłym roku są już niemodne. I choć mogły by służyć nam jeszcze kilka dobrych lat, kończą na portalach aukcyjnych, bądź w najgorszym wypadku na strychu/piwnicy lub w garażu. Obrastamy w rzeczy, których nie chcemy wyrzucać ze względu na koszt, który ponieśliśmy kupując je, jednocześnie nie chcąc już ich używać zazwyczaj z abstrakcyjnych i nieżyciowych powodów. Co zatem powinniśmy zrobić, by uporządkować przestrzeń wkoło nas tak by była nam przyjazna?

Zacznijmy od porządków

Jeśli mamy do dyspozycji garaż i piwnicę już możemy czuć się wygrani. Ci, którzy takowych nie posiadają, a dla których nadmiar rzeczy jest przekleństwem mogą uratować wynajmowane magazyny, które będziemy musieli opłacać. Dla tych pierwszych dobrym sposobem na uporządkowanie nadmiaru rzeczy będą następujące kroki:

    • uporządkujmy piwnicę lub garaż. Podzielmy rzeczy na te, które nadają się do wyrzucenia i je wyrzućmy oraz na tę, które nadają się do użytkowania i zastanówmy się co możemy z nimi zrobić.
    • Rzeczy, które nadają się do użytkowania zostawmy, jeśli jesteśmy przekonani, że nam jeszcze posłużą lub rozdajmy znajomym/rodzinie. Ewentualnie wystawmy na portalach do oddania. Pamiętajmy, że nigdy nie wiemy czy komuś się nie przydadzą, a wyrzucając je zanieczyszczamy środowisko.
    • Zainwestujmy w regały do piwnicy lub garażu. Uporządkowane rzeczy nie przytłaczają tak swoją obecnością, a dodatkowo łatwiej je znaleźć i widzimy na pierwszy rzut oka gdzie, jaka rzecz się znajduję.
    • Kupujmy rzeczy, które są ponadczasowe. Dzięki temu, nie będziemy musieli wymieniać je co sezon. Zyskamy nie tylko więcej czasu i przestrzeni, ale także bardziej czyste środowisko.

Podstawa to przemyślane zakupy

Robiąc zakupy kierujmy się własnym gustem, a nie tylko chwilową modą, która szybko przeminie. Dzięki temu, rzeczy które kupimy będą używane, czyli z założenia będą spełniać swoje funkcje. W przeciwnym razie obrośniemy rzeczami, które nie tylko nie będą nas cieszyć, ale będą zaprzątały nam umysł sprawiając, że będziemy czuli się źle. Nic tak bowiem nie denerwuje, jak bezsensownie wydane, ciężko zarobione pieniądze.