Autor zdjęcia: regaly.biz

Trudno wyobrazić sobie zagospodarowanie przestrzeni magazynowej bez regałów. To one stanowią fundament dobrej organizacji składowania towarów. Odpowiednio dobrane względem przechowywanych produktów regały magazynowe to komfort i bezpieczeństwo funkcjonowania każdego pomieszczenia, w którym składowane są produkty. Regały, a jeżeli to możliwe i wskazane – wysokie regały, sprawiają, że przestrzeń magazynu wykorzystana jest maksymalnie i bez strat przestrzeni.

Rodzaje regałów

Najbardziej znany i przychodzący od razu do głowy rodzaj regałów używanych w magazynach i nie tylko, to regały półkowe. Jest to jedno z tańszych i prostszych rozwiązań. Nadają się one do magazynowania produktów lekkich do średnio ciężkich. Można je łatwo rozebrać, czasami nadbudować, zdemontować i zmodyfikować. Regały półkowe są bardzo częste stosowane do magazynowania ręcznego i posiadają sporo zalet:

  • można je dostosować gabarytowo od indywidualnych potrzeb
  • są proste w montażu i niezbyt ciężkie
  • nadają się do wielu potrzeb magazynowania

Inny rodzaj regałów magazynowych to regały paletowe tradycyjne. Jest to popularny system umożliwiający dostęp do każdej z palet. Świetne rozwiązanie do magazynów, gdzie konieczne jest przechowywanie różnorodnych produktów właśnie na paletach. Zaletami jest dostęp do każdej palety osobno, możliwość zastosowania do towarów o różnym ciężarze i objętności.

Jeżeli zachodzi konieczność składowania w magazynie długich rur, prętów czy desek, najlepsze będą regały wspornikowe. Muszą one być bardzo stabilne, więc mocuje się je do podłoża. Regały te będą poddane dużym obiążeniom, a więc liczy się trwałość, jakość wykonania i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dobre modele regałów wspornikowych można przedłużać i rozbudowywać oraz załadowywać z obu stron. Zwiększa to w znacznej mierze ich funkcjonalność.

Bezpieczeństwo

Bez względu na to, jakie regały magazynowe zastosujemy, muszą one zapewniać bezpieczne przechowywanie towaru. Szczególnie duże znaczenie ma stabilność regałów przy magazynowaniu towarów ciężkich i ostrych. Na szczęście wybór regałów u producentów pozwala zastosować optymalne rozwiązanie dla konkretnego magazynu i konkretnej grupy materiałów. W żadnym wypadku nie można lekceważyć zaleceń producenta co do sposobu montażu i maksymalnego obciążenia regału. Pracownicy zatrudnieni w magazynach powinni być przeszkoleni z zasad BHP. Każde uszkodzenie regału czy zauważona deformacja jego kształtu musi być obowiązkowo i natychmiast zgłaszana przez pracownika. Ciągi alejek pomiędzy poszczególnymi regałami powinny umożliwiać bezpieczny ruch pomiędzy nimi ludzi i wózków widłowych.